Statut Miejskiego Klubu Sportowego "KORONA" |
STATUT ROZDZIAŁ I Nazwa, teren działalności, siedziba i charakter prawny §1 Stowarzyszenie nosi nazwę Miejski Klub Sportowy „Korona” /w skrócie MKS „Korona”/ zwany dalej Klubem. §2 Klub jest zarejestrowanym stowarzyszeniem kultury fizycznej posiadającym osobowość prawną. §3 Terenem działalności Klubu jest miasto i gmina Góra Kalwaria. Siedzibą Klubu jest miasto Góra Kalwaria. §4 1. Klub może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach działania. 2. O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust.1, bądź wystąpienia z nich decyduje Zarząd. §5 Klub może używać godła, barw: biało - żółto - czerwonych, flagi i odznaki zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. §6 Pieczęć Klubu jest okrągła z napisem w obwodzie: Miejski Klub Sportowy Góra Kalwaria – „Korona” - w wewnątrz obwodu. §7 1.Klub prowadzi odpłatną i nieodpłatną działalność pożytku publicznego rozmiarach służących realizacji jego celów statutowych według zasad określonych w przepisach prawa, a w szczególności Ustawy „O działalności pożytku publicznego i o wolontariacie?.
ROZDZIAŁ II Cel i środki działania §8 Celem Klubu jest: 1.Propagowanie, upowszechnianie i organizowanie kultury fizycznej, sportu, i rekreacji wśród mieszkańców miasta i gminy Góra Kalwaria, w szczególności znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, 2.Stałe podnoszenie poziomu sportowego oraz kondycji fizycznej mieszkańców miasta i gminy Góra Kalwaria, 3.Udział w lokalnym i ogólnopolskim życiu sportowym i rekreacyjnym, 4.Kształtowanie u członków Klubu patriotyzmu i wysokich walorów moralnych, poczucia godności osobistej, zrozumienia zasad dyscypliny i solidarności oraz potrzeby sumiennego wypełniania obowiązków społecznych i obywatelskich, 5.Wsparcie dziedzin związanych z sportem, rekreacją oraz edukacją, turystyką i ochroną środowiska, 6.Profilaktyka rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałanie narkomanii oraz innym patologiom społecznym. §9 Klub realizuje swoje cele poprzez prowadzenie odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego. 1. Na działalność odpłatną pożytku publicznego składają się: a) Rozwijanie i propagowanie kultury fizycznej, sportu i rekreacji, b) Organizowanie sekcji powołanych do uprawiania w Klubie dyscyplin sportowych, c) Organizowanie szkolenia sportowego, d) Organizowanie zawodów i imprez sportowych, jak również branie udziału e) Stwarzanie odpowiednich warunków do uprawiania wychowania fizycznego, sportu f) Organizowanie szkoleń, kursów, wystaw, dyskusji, sympozjów, konferencji, seminariów, koncertów, wycieczek i imprez plenerowych, g) Integrowanie członków stowarzyszenia poprzez aktywną działalność sportową, kulturalną, rekreacyjną i towarzyską. 2. Na działalność nieodpłatną pożytku publicznego składają się: a) Organizowanie szkolenia sportowego, b) Organizowanie zawodów i imprez sportowych, jak również branie udziału c) Prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej i promocyjnej w zakresie kultury fizycznej oraz współpracy z mediami, d) Organizowanie szkoleń, kursów, wystaw, dyskusji, sympozjów, konferencji, seminariów, koncertów, wycieczek i imprez plenerowych, e) Integrowanie członków stowarzyszenia poprzez aktywną działalność sportową, kulturalną, rekreacyjną i towarzyską, f) Współpracę z mieszkańcami, władzami samorządowymi, innymi podmiotami życia publicznego, z wszelkimi osobami oraz instytucjami o podobnych celach działania oraz ze szkołami w zakresie rozwoju kultury fizycznej.
ROZDZIAŁ III Członkowie, ich prawa i obowiązki §10 Członkowie dzielą się na:
§11 Członkiem zwyczajnym może być każdy pełnoletni obywatel Polski, który wyrazi gotowość uczestniczenia w realizacji celów Klubu i na podstawie pisemnej deklaracji zostanie przyjęty na członka Uchwałą Zarządu Klubu. §12 Członkowie zwyczajni mają prawo do:
§13 Członkowie zwyczajni Klubu mają obowiązek:
§14 Członkiem juniorem może być osoba do lat 18, która po przedłożeniu na piśmie zgody rodziców lub opiekunów na podstawie pisemnej deklaracji zostanie przyjęta przez Zarząd Klubu:
§15
§16
§17 1. Członkostwo klubowe ustaje na skutek: a) Dobrowolnego wystąpienia członka zgłoszonego na piśmie do Zarządu, b) Skreślenia przez Zarząd z powodu zalegania z opłatą składek członkowskich przez okres 6 miesięcy, pomimo udzielenia upomnienia, c) Wykluczenia uchwałą Zarządu na podstawie orzeczenia Sądu Koleżeńskiego za działalność na szkodę Klubu z powodu innych ważnych wykroczeń.
3. Do czasu rozpatrzenia odwołania się do Walnego zebrania, wykluczony zostaje zawieszony w prawach członkowskich.
Władze Klubu §18
1/ Walne Zebranie Członków, 2/ Zarząd Klubu, 3/ Komisja Rewizyjna, 4/ Sąd Koleżeński.
§19
§20
a) Walne zebranie Członków uchwala statut Klubu, b) Uchwalanie głównych kierunków działalności Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego, c) Wybór członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego d) Udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi za okres sprawozdawczy - na wniosek Komisji Rewizyjnej, e) Ustalanie wysokości składek członkowskich, f) Podejmowanie uchwał w przedmiocie wniosków zgłaszanych przez Zarząd bądź poszczególnych członków, g) Przyznawanie członkostwa honorowego na wniosek Zarządu, h) Podejmowanie uchwał w przedmiocie zmian statutu i rozwiązania Klubu, i) Podejmowanie uchwał w sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych władz Klubu, j) Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu w przedmiocie wykluczenia z członkostwa Klubu, k) Corocznie Walne Zebranie uchwala plan pracy, budżet i kalendarz sportowy na rok bieżący oraz rozpatruje odwołania od uchwał Zarządu w przedmiocie wykluczenia z członkostwa Klubu.
§21 Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołane jest przez Zarząd w terminie 30 dni od daty zgłoszenia wniosku i obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane. §22 O terminie, miejscu i porządku dziennym wszystkich Walnych Zebrań - Zarząd powiadamia członków, co najmniej na 14 dni przed zwołaniem. §23 1. Zarząd składa sią z 5 - 7 członków wybranych przez Walne Zebranie. 2. Członkowie Zarządu nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. §24 W ciągu 7 dni od daty wyboru, Zarząd ukonstytuowuje się wybierając ze swego grona Prezesa, 1 lub 2 Wiceprezesów, Skarbnika i Sekretarza. §25
§26 Do kompetencji Zarządu Klubu należy:
§27 1. Komisja Rewizyjna składa się z 3 - 5 osób wybieranych przez Walne Zebranie członków. a) nie mogą być spokrewnieni, spowinowaceni, pozostawać w podległości służbowej, związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu z członkami zarządu, b) nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, c) mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa GUS za rok poprzedni.
a) Przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Klubu ze szczególnym uwzględnieniem działalności finansowo - gospodarczej, b) Występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i żądanie wyjaśnień, c) Składanie na Walnym Zebraniu sprawozdań ze swej działalności i wniosków w przedmiocie udzielania Zarządowi absolutorium.
a) Żądania od Zarządu przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Klubu, b) Żądania od członków Zarządu złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień. §28
Majątek Klubu
a) składki członkowskie, b) dotacje, c) darowizny, d) przepisy wpływy z działalności statutowej, e) wpływy z działalności gospodarczej prowadzonej w oparciu o odrębne przepisy f) dochody ze zbiórek i imprez publicznych, g) odsetki bankowe, h) wpływy z działalności odpłatnej pożytku publicznego, i) wpływy z 1%.
a) Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej "osobami bliskimi", b) Przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach, c) Wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego, d) Zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe. §30 Dla ważności pism dotyczących praw i obowiązków majątkowych wymagane są podpisy dwóch członków zarządu z grona: Prezes, Wiceprezesi, Skarbnik lub Sekretarz. ROZDZIAŁ VI Zmiana statutu i rozwiązanie Klubu §31 1. Uchwałę w sprawie zmiany statutu podejmuje Walne Zebranie członków większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. 2. Uchwała w sprawie zmian statutu wymaga zatwierdzenia przez władzę rejestracyjną. §32 Uchwałę o rozwiązaniu Klubu podejmuje zwyczajne lub nadzwyczajne Walne Zebranie członków większością 2/3 głosów, przy obecności, co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. §33 1. Uchwała o rozwiązaniu Klubu powinna określać tryb likwidacji oraz przeznaczenie jego majątku. 2. Uchwała Walnego Zebrania Klubu o przeznaczeniu majątku wymaga zatwierdzenia przez władzę rejestracyjną.
|
Vinaora Visitors Counter







![]() | Dzisiaj | 161 |
![]() | Wczoraj | 272 |
![]() | W tym tygodniu | 705 |
![]() | W zeszłym tygodniu | 1738 |
![]() | W tym miesiącu | 4337 |
![]() | W zeszłym miesiącu | 9083 |
![]() | Od początku | 178643 |
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Template, php hosting. Valid XHTML and CSS.